субота, 31 серпня 2019 р.

         

           1 вересня традиційно вважається Днем знань. Про знання можна казати багато, але хочеться скористатися висловлюваннями мудрих людей, які варто взяти до уваги на все життя.
           Знання - це скарб, а вміння вчитись — ключ до нього.
           Знання тільки тоді знання, коли воно набуте зусиллями думки, а не пам’яттю.
           Доводити людині необхідність знань — це все одно, що переконувати її у корисності зору.
           Сам час настійно вимагає: не хочеш відстати від життя — учись!


четвер, 29 серпня 2019 р.


                                 Інтерактивний листок "Повага до європейських цінностей"

 Інтерактивний плакат  "Повага до європейських цінностей"


29 серпня українці святкують Третій Спас, який у народі також називають Горіховим. Це останнє з трьох свят циклу: перед ним були ще Маковея(Перший Спас) 14 серпня та Яблучний (Другий Спас) 19 серпня. Це свято називають Горіховим або Хлібним Спасом. Має воно також і християнську назву: день пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя.
За легендою, саме 29 серпня 944 року, до Константинополя, з Едесси, був перенесений Нерукотворний Образ Спасителя. З цим образом пов’язано чимало релігійних вірувань та історій. Зараз він знаходиться в італійському місті Генуя, уже з 1362 року.
Вважається, що саме з цього відбитку Лику Спасителя писалися перші візантійські та давньоруські ікони. Це зображення — найпопулярніше в мистецтві іконопису.
Народне свято пов’язане з тим, що закінчуються жнива, остаточно приходить осінь і достигає новий врожай горіхів. Також, починають пекти хліб із нового свіжого борошна, тож Спас називають ще Хлібним.
Коли в інші свята працювати не можна, то в це — навпаки не час відмовлятися від праці. Йде збір врожаю, треба збирати горіхи, молоти борошно, пекти хліб, заготовлювати соління на зиму — нема коли відпочивати!

Прикмети та повір’я

  1. Третій Спас — хліба припас.
  2. Третій Спас на полотні, а хлібець на току.
  3. Коли гарний Третій Спас — взимку буде квас.
  4. Багато горіхів на Спас — через рік запасешся хліба про запас.
  5. Третій Спас запитає у вас: чи жнивували, чи в холодку пролежали.
  6. На Горіховий Спас, попри те, що календар показував літо, фактично, наступала осінь, ставало холодно, а птахи вже відлітали в теплі краї.
  7. Ластівки відлітають у три рази, у три Спаса.
  8. Журавель до Третього Спасу відлітає.
  9. Якщо журавель відлітає до Третього Спасу, то на Покрову буде морозно, а ні — так і зима зажде.
  10. Післяуспіння прийшло — сонце на осінь пішло.
  11. У що Перший Спас, у те і Третій Спас.

понеділок, 19 серпня 2019 р.

Яблука є головним атрибутом свята / фото: depositphotos


Другий і найголовніший із трьох Спасів – Яблучний – відзначається сьогодні, 19 серпня. 
Цього дня прийнято ласувати символом свята – яблуками. Популярною стравою також є яблучні пироги.

Спас ще називають Великим, бо цього дня церква святкує Преображення Господнє – явлення Ісусом Христом своєї божественної природи. Історія свята починається не з епохи християнства, а з найдавніших часів, коли наші предки поклонялися різним богам. Згідно із язичницькими віруваннями, всі три Спаси, пов’язані з ім’ям божества Спаса, яке дарувало людям хороший урожай.
Традиції святкування

Свято Яблучного Спаса символізує проводи найтеплішої пори року та швидкий прихід осені. Ця дата є відправною точкою в зборі врожаю й підготовки до майбутньої зими.
Християнство не відкинуло стародавнє свято, а об’єднало його традиції зі своїми. В результаті два свята поєдналися, і тепер на Яблучний Спас після літургії прийнято освячувати плоди нового врожаю, що аж ніяк не пов’язано з євангельськими подіями. Звідси і походить народна назва свята, оскільки символом нового врожаю стали яблука.

Цього дня віруючі несуть до церкви на освячення кошики з грушами, сливами, виноградом, персиками, а також овочами, колоссям пшениці та цілющими травами. Головним же атрибутом, звісно ж, є яблука, які, за народним повір’ям, не можна їсти до 19 серпня. Повертаючись додому, люди ласують яблуками з медом. Цього дня церква дозволяє вживати в їжу рибу і морепродукти, а також випити трохи вина, адже, як відомо, з 14 до 27 серпня триває Успенський піст.
У народі існує приказка: "Прийшов Спас – держи рукавиці про запас". Ввечері 19 серпня люди проводжали сонце піснями – у такий спосіб прощалися з літніми днями.

субота, 17 серпня 2019 р.

Жартівливий погляд на колег під час педради.

Як часто вчителі вимушені терпіти педради? Насправді, дуже мало хто отримує задоволення від подібних заходів. Але як треба, то треба! Представляємо  декілька  типів  вчителів на будь-якій педраді. А хто з них ви?

1. Змучений вчитель

На кожному зібранні є вчитель, який приходить, ставить важкі пакети чи сумку з зошитами на підлогу (а у таких вчителів завжди багато зошитів), сідає на місце, найближче до дверей чи стіни. У нього був довгий, насичений день, і останнє, що йому зараз потрібно, це слухати нові оголошення, директиви чи будь що інше.

2. Роздратований вчитель

Учителю чи вчительці дуже хотілося повернутися додому до початку серіалу, футбольного матчу, новин… Але ця педрада забирає той час, який можна було б провести із задоволенням. А якщо за півгодини не вийти зі школи, у маршрутці буде повно людей і знову доведеться їхати стоячи… Ви впізнаєте такого вчителя по знервованій позі, схрещеним на грудях рукам. Щоразу, як хтось із колективу ставитиме запитання, ви чутимете голосне зітхання. Для цього вчителя педрада закінчилась ще до того, як почалась.

3. Контролер часу

Такий учитель слідкує за дотриманням регламенту, чи все йде за планом. Обговорення поза планом забирають час кожного присутнього. «Повернемося до основного питання» – коронна фраза такого вчителя. Ви можете помітити, що він постійно дивиться на годинник на стіні чи руці. Педагог тут не для того, аби витрачати час даремно.

4. Радісний вчитель

Здається, він ковтнув смішинку на цій педраді. Чи то так завжди було? І взагалі, чого ця людина така щаслива? Хіба є привід радіти? Діти неслухняні і невдячні, треба журнали заповнити, хтось з батьків прийти обіцяв, зошитів купа, ще план-конспект потрібно написати. Ще й на педраді на годину чи дві затримають. Ні, ну чому він такий радісний?

5. Погоджується з усім

Він погоджується зі словами адміністратора, часто повторює фрагменти фрази, киває головою. Підтримати якусь ініціативу – без проблем! Здається, він років 5-7 працює, вже не молодий вчитель, але ще й не вважається досвідченим. Цікаво, а для чого вони все це роблять?

6. Місцевий жартівник

Ніхто не знає, що від нього очікувати. Він постійно жартує, його чують або тільки сусіди, або ж уся аудиторія. Цього вчителя люблять та ненавидять, в залежності від того, на кого направлені його жарти. Контролер часу злиться, адже через жарти затримується педрада. А змучений якраз має сидіти поряд, аби декілька разів посміятися та не заснути.

7. Сонько

Його легко помітити, бо він бореться зі сном всю педраду. Найчастіше очі опущені в листочок, зошит, імітується неабияка зацікавленість процесом. Все таке цікаве… Прокинься!
Це наступна фаза Змученого вчителя.

8. Кореспондент

Якщо його не зупинити вчасно, він все питатиме й питатиме! Його ненавидить Контролер часу, Роздратований вважає його божевільним. Жартівник неодмінно скаже щось влучне після чергового питання. Кореспондент хоче зрозуміти всю отриману інформацію, перепитати про обов’язки, перш ніж усі підуть. Щоразу, коли запитують: «Ще є питання?». Коли тиша, аудиторія полегшено видихає. Але коли Кореспондент починає ставити запитання, всі розуміють, що додому ніхто не піде, доки все не вирішиться.

9. Писар

Як правило, цей вчитель сидить у самому кутку подалі від директора. Він хоче, аби всі думали, що у цей момент старанно занотовуються слова, сказані адміністрацією. Але ж кожен знає, що писар перевіряє зошити, або пише план-конспект на завтра. І він буде прикидатися до останнього.

10. Блискавка

Це той колега, який переконаний, що без нього можна обійтися, всі прекрасно переживуть педраду. Не страшно не дізнатися якісь новини, статистику. Якщо буде щось дійсно важливе, хтось та й перекаже завтра. А в день педради він так швидко піде зі школи, що супергерої позаздрять.

11. Герой-самітник або моя хата скраю, я нічого не знаю

Він робить вигляд, що гадки не має, що відбувається у школі, хто куди йде та які обов’язки на кого накинули. Всі трохи заздрять йому, це ж треба вміти так витончено відмовлятися від додаткових обов’язків, посилаючись на свою дитячу наївність. Із іншого боку, якщо всі будуть такими, то хто працюватиме? Адже якщо тобі не байдуже, ти зробиш трохи більше.

середа, 14 серпня 2019 р.


Медовий спас, або Маковія, прихожани православної та греко-католицької церков відзначають 14 серпня.
У цей день прийнято освячувати в церкві мед, воду та маковійчики – букети з маків, м’яти, любистку та інших духмяних трав та квітів.
Крім того, в цей день розпочинається строгий Успенський пост, який триватиме до 27 серпня – Дня Успіння Богородиці.
З Медовим Спасом! Бажаю, щоб життя було солодким, немов мед, і не було в ньому жодної ложки дьогтю.

четвер, 1 серпня 2019 р.

Додаток
до листа Міністерства
освіти і науки України
від  01. 07. 2019 р. № 1/11-5966
Методичні рекомендації щодо викладання зарубіжної література у 2019/2020 навчальному році
У 2019/2020 навчальному році вивчення зарубіжної літератури в 5 – 9 класах здійснюватиметься за програмою: Світова література. 5 – 9 класи. Програма для закладів загальної середньої освіти – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013 зі змінами, затвердженими наказом МОН від 07.06.2017 № 804;
у 10-11 класах – за новими навчальними програмами (рівень стандарту та профільний рівень), що затверджені наказом МОН від 23.10.2017 № 1407.
Основою для календарно-тематичного планування уроків зарубіжної літератури є чинні навчальні програми. Учитель має право самостійно розподіляти  години на текстуальне вивчення творів, розвиток мовлення, позакласне читання, ураховуючи визначену кількість годин  на опрацювання  конкретного розділу. Він має змогу вільно і творчо підійти до організації навчальної діяльності на уроках зарубіжної літератури з урахуванням конкретних умов викладання, читацьких інтересів учнів.
Викладання зарубіжної літератури в закладах загальної середньої освіти здійснюють українською мовою. Твори зарубіжних письменників у курсі зарубіжної літератури вивчають в українських перекладах. Для зіставлення можливе залучення перекладів, переспівів іншими мовами, якими володіють учні (англійською, німецькою, французькою тощо). За наявності необхідних умов бажаним є розгляд художніх текстів (у фрагментах або цілісно) мовами оригіналів. У такому разі предмет «Зарубіжна література» виконує додаткову функцію вдосконалення володіння учнями іноземними та іншими мовами.
З метою систематизації та упорядкування навантаження учнів протягом навчального року подаємо рекомендовану кількість видів контролю в процесі вивчення зарубіжної літератури в кожному класі. Поданий у таблиці розподіл годин є мінімальним і обов’язковим для проведення в кожному семестрі. Учитель на власний розсуд може збільшити кількість видів контролю відповідно до рівня підготовленості учнів, особливостей класу тощо.
Обов’язкова кількість видів контролю із зарубіжної літератури в 5–9 класах
Класи56789
СеместриІІІІІІІІІІІІІІІ
Контрольні роботи у формі:2333333333
контрольного класного твору;111111111
виконання інших завдань (тестів, відповідей на запитання)2222222222
Уроки розвитку мовлення* (у+п)2222222222
Уроки позакласного читання2222222222
Перевірка зошитів4545454545
Обов’язкова кількість видів контролю із зарубіжної літератури в 10-11 класах
СеместриІІІІІІ
Рівністандартупрофільний
Контрольні роботи у формі:2244
контрольного класного твору*;1111
виконання інших  завдань (тестів, відповідей на запитання)1133
Уроки розвитку мовлення**2  (1у+1п; у межах текстуального вивчення)2  (1у+1п; у межах текстуального вивчення)3
(1у+2п)
3
(2у+1п)
Уроки позакласного
читання
1122
Перевірка зошитів4545
У 8 – 9 класах з поглибленим вивченням зарубіжної літератури пропорційно збільшується кількість контрольних робіт та уроків розвитку мовлення (на розсуд учителя визначається кількість і види контрольних робіт).
*У кожному семестрі обов’язковим є проведення двох уроків розвитку мовлення: одного уроку усного розвитку мовлення, а другого – письмового. Умовне позначення в таблиці – (у + п).
Під час оцінювання зошита із зарубіжної літератури слід ураховувати наявність різних видів робіт; грамотність (якість виконання робіт); охайність; уміння правильно оформлювати роботи (дотримання вимог до оформлення орфографічного режиму).
Оцінку за ведення зошита із зарубіжної літератури виставляють у кожному класі окремою колонкою в журналі раз на місяць і враховують як поточну до найближчої тематичної.
У разі відсутності учня на уроках протягом місяця рекомендуємо в колонці за ведення зошита зазначати н/о (нема оцінки).
Оцінка за контрольний твір із зарубіжної літератури є середнім арифметичним за зміст і грамотність, яку виставляють у колонці з датою написання роботи, надпис у журнальній колонці «Твір» не роблять.
Орієнтовний обсяг письмового твору, складеного учнем/ученицею
КласКількість сторінок
5-й0,5–1,0
6-й1,0–1,5
7-й1,5–2,0
8-й2,0–2,5
9-й2,5–3,0
Орієнтовний обсяг письмового твору (рівень стандарту)
КласКількість сторінок
10-й3,0–3,5
11-й3,0–3,5
Орієнтовний обсяг письмового твору (профільний рівень)
КласКількість сторінок
10-й3,0–3,5
11-й3,5–4,5
Оцінку за читання напам’ять творів із зарубіжної літератури виставляють у колонку без дати з надписом  «Напам’ять».
Навчальна та методична література із зарубіжної літератури, рекомендована МОН, зазначена в Переліку навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки, що розміщений на офіційному сайті МОН,  Інституту модернізації змісту освіти.